"Чорна рада" Куліш Пантелеймон

Тема у розділі 'Українська література', створена користувачем Irysya, 22 тра 2019.

1. Irysya

Irysya Книгофан

Повідомлення:
    1.826
    Симпатії:
    4.338
    Стать:
    Жіноча
    Чóрна рáдатермін на означення козацької ради, в якій, крім старшини, брало участь велике число рядових козаків.

Слово «чорна» виводиться від «чернь» — термін, що ним старшина окреслювала рядових козаків, а також нижчі стани суспільства.

Інші значення​
    "Чорна рада" повна назва "Чорна рада. Хроніка 1663 року" — перший історичний роман українською мовою, вперше виданий повністю Пантелеймоном Кулішем у 1857 році. У цій «хроніці історичних подій» автор відтворив відомі історичні події — чорну раду у Ніжині, яка відбулася 1663 року. Твір був написаний під впливом історичних романів Вальтера Скотта.

Палітурка першого видання (1857)​

Перші п'ять глав роману «Чорна рада» надруковано 1845 року у петербурзькому журналі «Современник» у автоперекладі Куліша російською мовою. Оригінал роману українською вперше вийшов окремим виданням 1857 року у Петербурзі. Того ж року роман двічі надруковано у автоперекладі Куліша російською у Москві: в журналі «Русская Беседа» та окремим виданням. За життя Куліша роман було видано повністю ще раз: 1860 року у Петербурзі у російському перекладі. Друге повне видання оригіналу роману україснькою з'явилося 1890 року у Львові, а третє, ілюстроване Амвросієм Ждахою, в Одесі 1891 року (до цього у 1890 році в Одесі також це ж видання виходило неілюстровано).

«Чорна рада» — перший в українській літературі історичний роман. Його найбільшу вартість Богдан Лепкий вбачав у тому «смутку-тузі за кращими часами, в тій охоті вискочити з ярма, в тім пориві до героїчних учинків, які будяться в українського читача під впливом „Чорної ради“…»

Тарас Шевченко у своєму листі до Куліша писав:

« Спасибі тобі, Богу милий друже мій великий, за твої дуже добрі подарунки і, особливо, спасибі тобі за «Чорну раду». Я вже її двічі прочитав, прочитаю і третій раз, і все-таки не скажу більш нічого, як спасибі. Добре, дуже добре ти зробив, що подарував «Чорну раду» по-нашому. Я її прочитав і в «Руській бесіді», і там вона добра, але по-нашому лучче."

Ms. Blackie подобається це.
  2. Irysya

Irysya Книгофан

Повідомлення:
    1.826
    Симпатії:
    4.338
    Стать:
    Жіноча
    Читаю і просто в шоці з того, наскільки актуальний твір, нічого не змінилося за століття, та ж зрада, підлабузництво, ненажерливість до влади, підлість... шОк
    З школи мало запамяталося, аж на третині дійшло, що знайомий мені Тур, викрадення ним Лесі, геройство Петра, і ота жахлива сцена бою між ними. Кохання, на відміну від політики, краще врізалось в шкільну дівочу памятьприкольный
    старий Шрам - втілення мужності, патріотизму, волі, надзвичайно гідна людина.
    Черевань - такий собі приспособленець, головне, щоб мені і моїм близьким було добре, а навколо най діється Божа воляgrust
    Жінка Череваня і Леся спочатку здалися мені надто гоноровими і зневажливими до навколишніх. Але може думка поміняється, я лиш на 40 %

Ms. Blackie, Soulless, Pr. Mcgonagall та 2 іншим подобається це.
  3. Irysya

Irysya Книгофан

Повідомлення:
    1.826
    Симпатії:
    4.338
    Стать:
    Жіноча
    Думка не сильно помінялялася - рафіновані персонажі) стали надто "цукровими" в результаті)))

А от щодо книги - надзвичайно сильно. Практично пророцтво. Чи то надзвичайне добре розуміння пересічного українця(((

Ms. Blackie подобається це.

Поділитися цією сторінкою