«Лісова пісня» Леся Українка

Тема у розділі 'Українська література', створена користувачем Irysya, 22 тра 2019.

 1. Irysya

  Irysya Книгофан

  Повідомлення:
  1.789
  Симпатії:
  4.293
  Стать:
  Жіноча
  [​IMG]

  «Лісова пісня»
  драма-феєрія в трьох діях Лесі Українки. П'єса написана в 1911 році, вперше була поставлена 22 листопада 1918 року в Київському драматичному театрі. Твір є одним з перших прообразів фентезі в українській літературі.

  У чорновому варіанті драма була написана влітку 1911 року в Кутаїсі впродовж 10–12 днів. Остаточне доопрацювання та редагування твору тривало до жовтня того ж року. Леся Українка в листі до сестри Ольги від 27 листопада 1911 року так згадувала про напружену роботу над «Лісовою піснею»:

  « Писала я її дуже недовго, 10–12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій, але після неї я була хвора і досить довго «приходила до пам'яті»… Далі я заходилася її переписувати, ніяк не сподіваючись, що се забере далеко більше часу, ніж саме писання, – от тільки вчора скінчила сю мороку, і тепер чогось мені шия і плечі болять, наче я мішки носила. »
  У листуванні письменниці є згадки про те, що стало поштовхом до написання твору. У листі до матері від 2 січня 1912 року Леся Українка писала:

  « Мені здається, що я просто згадала наші ліси та затужила за ними. А то ще я й здавна тую Мавку «в умі держала», ще аж із того часу, як ти в Жабориці мені щось про мавок розказувала, як ми йшли якимсь лісом з маленькими, але дуже рясними деревами. Потім я в Колодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не знали) і там ждала, щоб мені привиділась Мавка. І над Нечімним вона мені мріла, як ми там ночували – пам'ятаєш – у дядька Лева Скулинського. Видно, вже треба було мені її колись написати, а тепер чомусь прийшов «слушний час» – я й сама не збагну чому. Зачарував мене сей образ на весь вік. »

  Численні переробки, закреслення та дописки в чорновому автографі свідчать про складну та наполегливу працю над твором. Автограф не становить єдиного цілого, має кілька текстових нашарувань і відбиває різні етапи роботи — від первісного до остаточного.

  Цікавим є первісний начерк дії 1, що іноді скидається на розгорнутий план, де фіксувався зміст окремих сцен і де поетичний текст іде впереміж з прозою, так, як він народжувався у творчій уяві письменниці.

  Критика, коментарі до твору, пояснення (стисло)
  У «Лісовій пісні» втілилося народне сприйняття навколишнього світу, давнє міфологічне мислення українців.

  Гостро постає проблема відносин людини і природи, які дуже часто не є гармонійними. Людина звикла ставитися до природи як до засобу, що робить її життя зручнішим. Використовуючи природні дари, людина не помічає своїх шкідливих дій.

  Мавка є втіленням не тільки краси і беззахисності природи, але й духовної краси людини, що не може бути знищена в повсякденних дрібних турботах. Вона вічно відроджується.

  Лісова пісня. Обкладинка видання 1914 р.
  [​IMG]
   
 2. Irysya

  Irysya Книгофан

  Повідомлення:
  1.789
  Симпатії:
  4.293
  Стать:
  Жіноча
  Це невеличкий, зате неймовірної краси твір. Мова, герої, сюжет справді зачаровують. І так само як і письменниці, ця Мавка западає в душу певно кожному, хто її прочитав. Я давно хотіла перечитати цю драму, і Адріана у флешмобі 2019 подарувала мені таку можливість - дякую! 10 балів, ну вже дуже дуже мені подобається цей прекрасний твір)
   
  Soulless, Читачка та ariannagres подобається це.

Поділитися цією сторінкою